کاهش مصرف برق داکت اسپلیت

معرفی روش‌های کاهش مصرف برق داکت اسپلیت

کنترل مصرف انرژی، یکی از مهم‌ترین مسائل در طراحی و اجرا سیستم‌های تهویه مطبوع بشمار می‌آید. از آنجایی که دستگاه داکت اسپلیت با انرژی برق کار می‌کند، کاهش مصرف برق همواره مورد توجه مهندسان و مصرف کنندگان این دستگاه قرار دارد. بنابراین، هرچقدر که بتوانیم مصرف برق دستگاه داکت اسپلیت را کاهش دهیم، هزینه کمتری بابت مصرف برق خواهیم پرداخت. کمپرسور دستگاه یکی از پرمصرف‌ترین اجزا سازنده دستگاه داکت اسپلیت می‌باشد.

لذا، دستگاهی که تهیه می‌کنیم باید کمپرسوری داشته باشد که از نظر مصرف انرژی، کم مصرف باشد. علاوه بر نوع کمپرسور استفاده شده در دستگاه، روش‌های دیگری نیز وجود دارد که باعث کاهش مصرف برق دستگاه می‌شود. در این مقاله سعی کرده‌ایم که این روش‌ها را بطور کامل توضیح دهیم تا دستگاه داکت اسپلیت شما کمترین میزان مصرف انرژی را داشته باشد.

بهترین برند داکت اسپلیت

 

انتخاب یک برند خوب و کم مصرف

اولین کار ممکن برای کاهش مصرف برق خرید داکت اسپلیت، انتخاب برند مناسب و کم مصرف است. در بازار برندهای داخلی و خارجی متفاوتی وجود دارند که هر کدام از آنها از نظر مصرف برق با یکدیگر متفاوت‌اند. عواملی همچون، نوع و مدل کمپرسور، طراحی مناسب و بهینه کندانسور و اواپراتو، توجه به استانداردهای ترمودینامیکی، انتخاب متریال و اجزا با کیفیت برای دستگاه از جمله مواردی است که سبب افزایش راندمان و کاهش مصرف برق دستگاه می‌گردد.

از طرفی، تمامی برندها سعی کرده‌اند که همه‌ی این موارد ذکر شده را جهت کاهش مصرف برق، رعایت نمایند؛ اما به همان میزانی که به این موارد توجه می‌شود، هزینه دستگاه‌ها نیز در بین برندهای مختلف، متفاوت است.

در واقع دستگاهی که گران‌تر باشد، بیشتر به این موارد توجه کرده است، پس هزینه دستگاه آن بالاتر است. اما به مرور زمان، هزینه بالای خرید دستگاه بواسطه‌ی پرداخت هزینه کمتر برای قبض ماهانه برق مصرفی، جبران می‌گردد. بنابراین، خرید یک برند خوب، می‌تواند یک نوع سرمایه گذاری برای آینده باشد.

 

انتخاب ظرفیت مناسب داکت اسپلیت

اگر ظرفیت برودتی دستگاه داکت اسپلیت نصب شده متناسب با محیط تهویه شونده (فضای واحد مسکونی یا تجاری) نباشد، مصرف برق دستگاه افزایش می‌یابد. بطور مثال، یک واحد مسکونی ۱۰۰ متری به یک دستگاه داکت اسپلیت ۳۶۰۰۰ نیاز دارد. اگر دستگاه با ظرفیت ۳۰۰۰۰ نصب گردد، چون فضا محیط تهویه شونده بیشتر از ظرفیت دستگاه است، دستگاه باید بطور دائم و به مدت طولانی‌تری کار کند تا به دمای مورد نظر برسد. این کارکرد دائمی و طولانی مدت دستگاه باعث می‌شود که مصرف برق افزایش یابد.

اگر دستگاه متناسب با ظرفیت محیط تهویه شوند نصب گردد، دستگاه بصورت اتوماتیک و متناسب با ظرفیت سرمایشی مورد نیاز روشن و خاموش می‌شود و سبب می‌شود که مصرف برق کاهش یابد. علاوه بر این، طول عمر دستگاه نیز افزایش می‌یابد چون کمپرسور دستگاه به طور دائم زیر بار نیست و به آن فشار نمی‌آید. بنابراین، ظرفیت دستگاه باید متناسب با محیط تهویه شوند انتخاب گردد تا بتوان مصرف برق را کاهش داد.

انتخاب داکت اسپلیت

انتخاب داکت اسپلیت دارای تکنولوژی اینورتر

کمپرسورهای مورد استفاده در دستگاه‌های داکت اسپلیت از نظر تکنولوژی به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ کمپرسورهای دور ثابت و دور متغیر (اینورتر). از نظر مصرف انرژی، کمپرسورهای دور متغیر کم مصرف می‌باشند و در بازار به کمپرسورهای اینورتر معروف هستند. برای کاهش مصرف برق، می‌توان از دستگاه داکت اسپلیت با کمپرسور اینورتر استفاده نمود. در ادامه به بررسی کمپرسورهای دور ثابت و متغیر می‌پردازیم و توضیح می‌دهیم که دستگاه داکت اسپلیت با کمپرسور دور متغیر یا اینورتر چگونه برق کمتری را مصرف می‌کند.

همانطور که می‌دانید جهت تامین برودت دستگاه، کمپرسور باید کار کند. برای کارکرد کمپرسور نیاز به برق است. پس در کمپرسورهای دور ثابت، وقتی که سرمایش دستگاه شروع به فعالیت می‌کند کمپرسور روشن شده و برق را با حداکثر جریان موردنیاز مصرف می‌کند. هر زمان که نیاز به تولید برودت نباشد، کمپرسور خاموش می‌گردد. بیشترین میزان مصرف برق کمپرسور در زمانی است که کمپرسور روشن می‌شود.

پس، این خاموش و روشن شدن کمپرسور برق زیادی را مصرف می‌کند. از طرفی، در صورت ضعیف بودن شدت جریان موجود در خطوط سیم کشی ساختمان، در لحظه روشن شدن کمپرسور افت جریان مشاهده می‌گردد. بنابراین، به این ترتیب است که مصرف برق کمپرسورهای دور ثابت بالا است.

در تکنولوژی اینورتر، روشن و خاموش شدن مکرر کمپرسور وجود ندارد و در هربار روشن شدن کمپرسور حداقل جریان مورد نیاز از خطوط سیم کشی ساختمان دریافت می‌شود. داکت اسپلیت اینورتر تنها در مرحله نخست استارت زده و در حین عملکرد (با حداقل جریان الکتریکی) بدون روشن و خاموش شدن مکرر به فعالیت خود ادامه می دهد.

لذا به این ترتیب است که کمپرسورهای اینورتر برق کمتری مصرف می‌کنند. بنابراین، اگر به دنبال دستگاه داکت اسپلیت کم مصرف هستید، باید دستگاهی تهیه کنید که کمپرسور آن دارای تکنولوژی اینورتر باشد. اما، باید به این نکته هم اشاره کنیم که قیمت دستگاه‌های داکت اسپلیت اینورتر به مراتب بیشتر از دستگاه‌های داکت اسپلیت با کمپرسورهای دور است.

یونیت خارجی داکت اسپلیت

جانمایی یونیت خارجی دستگاه در زیر سایه

یکی دیگر از راه‌های کاهش مصرف برق دستگاه داکت اسپلیت، قرار دادن یونیت خارجی دستگاه در زیر سایه است. به این صورت که یونیت خارجی دستگاه را در محلی نصب کنیم که آفتاب بطور مستقیم به دستگاه نتابد. اینکار را می‌توان با قراردادن سایه بان بر روی یونیت خارجی دستگاه انجام داد. این روش سبب افزایش راندمان دستگاه می‌گردد و مصرف برق کمپرسور را کاهش می‌دهد.

انجام سرویس‌های دوره‌ای داکت اسپلیت

بطور کلی، دستگاه داکت اسپلیت نیازی به تعمیر و نگهداری مداوم و خاصی ندارد. اما، گاهی اوقات با توجه به موقعیت و شرایط آب و هوایی محل نصب دستگاه، نیاز است تا مبدل‌های کندانسور و اواپراتور را تمیز نماییم. تمیز کردن این قسمت از دستگاه مصرف برق را کاهش می‌دهد.

بطور مثال، ممکن است یونیت خارجی در محلی نصب شده باشد که فین‌های کندانسور آن پوشیده از گرد و غبار و یا فضولات پرندگان باشد. این لایه کثیف مانع از تبادل حرارت بین سیال و محیط می‌گردد و سبب کاهش راندمان دستگاه می‌شود. لذا، نیاز است تا این مبدل‌ها تمیز شوند تا مصرف برق دستگاه کاهش یابد.

همچنین، مبدل اواپراتور نصب شده در یونیت داخلی نیز ممکن است پوشیده از گرد و غبار باشد که شستشوی آن باعث کاهش مصرف برق و افزایش راندمان دستگاه می‌شود. علاوه بر شستشوی مبدل‌ها، شستشوی فیلتر نصب شده در یونیت داخلی نیز می‌تواند در کاهش مصرف انرژی موثر باشد. بنابراین، اگر مبدل‌ها و فیلتر دستگاه داکت اسپلیت شما کثیف است، در اولین فرصت جهت تمیز کردن آنها اقدام نمایید.

 نصب کویل آبگرم روی داکت اسپلیت

نصب کویل آبگرم روی داکت اسپلیت برای عملکرد گرمایش

جهت کاهش مصرف برق دستگاه داکت اسپلیت، می‌توان از کویل آبگرم برای تامین گرمایش محیط استفاده نمود. بطور کلی، برخی از دستگاه‌های داکت اسپلیت دارای عملکرد سرمایشی و گرمایشی هستند. در فصل تابستان از عملکرد سرمایشی استفاده می‌شود و در فصل زمستان قابلیت گرمایشی دستگاه دردسترس است. در هر دو عملکرد، دستگاه از برق جهت تغذیه کمپرسور استفاده می‌کند.

اما، برای کاهش مصرف برق، می‌توان در فصل زمستان از کویل آبگرم استفاده نمود. در این روش، آبگرم موردنیاز برای کویل آبگرم توسط پکیج یا موتورخانه مرکزی ساختمان تامین می‌شود و با جریان آبگرم، گرمای موردنیاز محیط تهویه شونده تامین می‌گردد. در این حالت، فقط فن دستگاه داکت اسپلیت و پکیج کار می‌کنند که مصرف برق آنها بسیار پایین است. به این ترتیب در فصل زمستان می‌توان هزینه‌ی برق را تا حد قابل توجهی کاهش داد.

نصب ترموستات برای کاهش مصرف برق داکت اسپلیت

یکی دیگر از راهکارهای کاهش مصرف دستگاه داکت اسپلیت، نصب ترموستات‌های هوشمند در هر یک از اتاق‌ها می‌باشد. البته، این روش هنوز رایج نیست چون هزینه خرید و اجرا اینگونه ترموستات‌ها زیاد است. در این روش، دمای تمامی اتاق‌ها توسط دستگاه مربوطه پایش شده و دستگاه متناسب با دمای محیط میزان دور فن را تنظیم می‌نماید.

چطور و از کجا مشاوره بگیریم و بهترین داکت اسپلیت را انتخاب کنیم؟

برای انتخاب بهترین داکت اسپلیت و اطلاع از هزینه نصب داکت اسپلیت باید از یک کارشناس متخصص در زمینه داکت اسپلیت مشاوره بگیریم. شما می‌توانید با یکی از کارشناسان فنی داکتینو تماس بگیرید. پس از تماس، کارشناسان مجموعه در اولین فرصت از محل نصب دستگاه بازدید می‌کنند و تمام مشاوره‌های لازم برای خرید دستگاه و نصب آن را به شما ارائه می‌دهند. همچنین، اگر به فکر کاهش مصرف برق دستگاه داکت اسپلیتتان هستید، با داکتینو تماس بگیرید تا از مشاوره و خدمات حضوری کارشناسان فنی داکتینو بهرمند شوید.

سوالات متداول

چطور می‌توان فهمید که چه ظرفیتی از دستگاه داکت اسپلیت برای واحد مسکونی مان مناسب است؟

برای پروژه‌های مسکونی، اداری و تجاری معمولا قبل از اجرای لوله مسی و کانال کشی داکت اسپلیت میزان ظرفیت دستگاه مشخص شده است. می‌توانید از سازنده ساختمان این موضوع را بپرسید یا با کارشناسان فنی و فروش داکتینو تماس بگیرید. همچنین، در این مقاله ظرفیت مناسب داکت اسپلیت می‌توانید ظرفیت مناسب دستگاه‌هتان را متوجه بشوید.

با ایجاد سایه روی یونیت خارجی چطور ممکنه مصرف برق کاهش پیدا کنه؟

در داخل یونیت خارجی، مبدل کندانسور قرار دارد که کارش تبادل حرارت بین مبرد و محیط بیرون است. اگر محل نصب یونیت خارجی خنک باشد، نرخ تبادل حرارت بیشتر خواهد شد چون اختلاف درجه حرارت بیشتر است. وقتی سایه بان نصب شود، جلوی تابش مستقیم نور آفتاب به دستگاه گرفته شده و آن محیط گرم نخواهد شد. در نتیجه، سایه بان محیط اطراف دستگاه را خنک نگه می‌دارد و باعث میشه تبادل حرارت به خوبی رخ دهد.

آیا این امکان وجود دارد که خودمان مبدل کندانسور را تمیز کنیم؟

بله، با استفاده از مواد مخصوص تمیز کنند و آب به راحتی این کار قابل انجام است.

با نصب کویل آبگرم آیا نیاز است که شوفاژ نصب گردد؟

خیر، گرمایش محیط توسط کویل آبگرم نصب شده بر روی دستگاه داکت اسپلیت بطور کامل تامین می‌گردد.

آیا از طریق دریچه رفت و برگشت هوا نیز می‌توان مصرف برق دستگاه را کاهش داد؟

بله، با انتخاب دریچه رفت و برگشت هوا که متناسب با محیط تهویه شونده طراحی شده باشد می‌توان مصرف انرژی دستگاه را کاهش داد. برای مثال، اگر توزیع دریچه‌های رفت در محیط به درستی درنظر گرفته شده باشند، دستگاه زودتر اتوماتیک کرده که در نتیجه سبب کاهش مصرف برق خواهد شد. اجرای دریچه برگشت نیز می‌تواند به راندمان دستگاه کمک کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *