داکت اسپلیت چیست

فهرست مطالب این مقاله نمایش

داکت اسپلیت چیست؟ راهنمای جامع سیستم داکت اسپلیت

داکت اسپلیت یک دستگاه تهویه‌ی مطبوع شبیه به کولر گازی اسپلیت دیواری است ولی یک سری ویژگی‌های مختص به خود دارد؛ همین ویژگی‌ها باعث تفاوت و حتی برتری داکت اسپلیت نسبت به اسپلیت‌های معمولی می‌شود. نصب و اجرای این دستگاه، به دانش فنی و تخصص بالایی نیاز دارد. چرا که در ابتدا باید موقعیت قرارگیری بخش‌های مختلف آن درون ساختمان مشخص شود و سپس طراحی متناسب با کاربری پروژه انجام گردد. در ادامه به شرح کلی این که داکت اسپلیت چیست، انواع، اجزا، مزایا و معایب آن و سایر مواردی که باید در ارتباط با این دستگاه بدانید، می‌پردازیم.

داکت اسپلیت چیست؟

داکت اسپلیت (Ducted Split Air Conditioning) نوعی دستگاه تهویه مطبوع است که می‌تواند برای تمام مصارف مسکونی، اداری و تجاری مورد استفاده قرار بگیرد. داکت اسپلیت برای انتقال هوا، از کانال‌های تهویه (کانال گالوانیزه، پلی یورتان و یا لوله‌های فلکسیبل) استفاده می‌کند و این ویژگی در واقع یکی از مواردی است که آن را با اسپلیت‌های گازی دیواری متمایز می‌کند. این وجه تمایز همچنین باعث برتری داکت اسپلیت نسبت به اسپلیت معمولی می‌شود؛ زیرا وجود کانال‌های تهویه باعث می‌شود که هوای مطبوع (سرد یا گرم) به‌طور یکسان و متوازن به تمام قسمت‌های درون ساختمانِ تهویه شونده، توزیع گردد.

بنابراین شما به خرید تنها یک دستگاه داکت اسپلیت نیاز خواهید داشت. این در حالی است که در صورت استفاده از اسپلیت‌های معمولی، برای تهویه‌ی تمام قسمت‌های یک ساختمان، مجبور به خرید تعداد مجزایی اسپلیت خواهید شد.

داکت اسپلیت شامل دو قسمت یونیت داخلی و یونیت خارجی است. یونیت داخلی داکت اسپلیت در زیر سقف کاذب ساختمان‌ها نصب می‌شود. یونیت داخلی داکت اسپلیت درون محیط تهویه شونده و یونیت خارجی در بیرون از محیط تهویه شونده قرار می‌گیرد. یونیت داخلی، هوای محیط را دریافت کرده (توسط کانال برگشت) و پس از خنک یا گرم کردن هوا، توسط کانال رفت آن را توزیع می‌کند.

اجزای تشکیل دهنده داکت اسپلیت

تفاوت‌ اسپلیت و داکت اسپلیت را علاوه بر اینکه در سایت داکتینو می‌توانید مطالعه کنید به صورت تخصصی در سایت actronair نیز می‌توانید مطالعه کنید.

اجزای تشکیل دهنده داکت اسپلیت

داکت اسپلیت از چهار جز اصلی تشکیل شده است که این اجزا، سیکل تبرید تراکمی بخار را تشکیل می‌دهند و عبارتند از:

کمپرسور

وظیفه‌ی کمپرسور، متراکم کردن یا افزایش فشار و دمای مبرد است که برای این کار از انرژی برق استفاده می‌کند. مبرد پس از عبور از کمپرسور، با فشار و دمای بالا وارد کندانسور می‌شود.

کندانسور

کندانسور در واقع یک نوع مبدل حرارتی است که به صورت هوا خنک در سیستم‌های کولر گازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. وظیفه‌ی کندانسور در حالت سرمایش داکت اسپلیت، اتلاف حرارت است. به این معنا که حرارتِ مبرد را به محیط می‌دهد و باعث کاهش دمای مبرد و تبدیل آن از حالت گاز به مایع می‌شود.

لوله مویین یا شیر انبساط

وظیفه‌ی لوله مویین افت فشار مبرد است. به این صورت که مبرد پس از خروج از کندانسور، وارد لوله مویین شده و فشار مبرد در این‌جا کاهش می‌یابد و سپس در حالت مایع (با دمای بسیار پایین) به اواپراتور منتقل می‌شود.

اِواپراتور

اواپراتور که پس از لوله مویین نصب شده است، حرارت محیط تهویه شونده را دریافت کرده و به مبرد منتقل می‌کند. در این حالت مبرد از فاز مایع به گاز تبدیل می‌شود و دوباره به کمپرسور باز می‌گردد. همچنین هوای خنک هم در این مرحله به محیط تهویه شونده دمیده می‌شود.

سیکل ایده‌آل تبرید تراکم بخار داکت اسپلیت

توجه کنید که کمپرسور و کندانسور در یونیت خارجی، و لوله مویین و اواپراتور در یونیت داخلی داکت اسپلیت قرار گرفته‌اند. همچنین علاوه بر اجزای اصلی ذکر شده، یک جز دیگر هم به نام شیر چهار راهه یا معکوس وجود دارد که فقط درون داکت اسپلیت‌های دو منظوره تعبیه شده است. وظیفه این شیر، تغییر جهت چرخش مبرد در سیستم کولر گازی یا به عبارت دیگر، تغییر عملکرد داکت اسپلیت از حالت سرمایش به گرمایش و یا برعکس است.

نکته

 • مبرد، به گاز مورد استفاده در کولرهای گازی از جمله داکت اسپلیت گفته می‌شود که یک سیال فعال است. مبرد در یک سیکل کامل تبرید از حالت مایع به گاز و برعکس تغییر فاز می‌دهد.
 • تبرید به معنای جذب حرارت از یک سیال و دفع آن به سیال دیگر است.
 • سیال می‌تواند هوا، آب و یا هر نوع گاز یا مایع دیگری باشد.

داکت اسپلیت چطور کار می‌کند؟

برای شرح چگونگی کارکرد داکت اسپلیت باید انواع عملکرد آن را بررسی کنیم. داکت اسپلیت از نظر عملکردی شامل سه نوع است:

داکت اسپلیت دو منظوره‌ی سرمایشی و گرمایشی

در این نوع داکت اسپلیت، سرمایش و گرمایش محیط تهویه شونده از طریق مصرف انرژی الکتریکی یا برق تامین می‌شود. دیاگرام سیکل تبرید تراکمی (حالت سرمایش) در شکل زیر نشان داده شده است. کارکرد حالت سرمایش به‌طور خلاصه به این صورت است که مبرد در کمپرسور متراکم شده (فشار و دمای آن افزایش یافته) و پس از تبدیل شدن به مایع سرد از کندانسور خارج می‌شود. مبرد در حالت مایع، از لوله مویین نصب شده در یونیت داخلی، عبور کرده تا فشارش کاهش یابد. مبردِ فشار پایین و سرد به اواپراتور وارد شده و در آنجا هوای گرم اتاق را جذب کرده و به حالت گاز تبدیل می‌شود. سپس، مبرد در حالت گاز وارد کمپرسور شده و این سیکل مجددا تکرار می‌شود. در یونیت داخلی، هوای گرم محیط تهویه شونده از طریق فن به درون اواپراتور مکش می‌شود و سپس این حرارت به مبرد منتقل می‌شود. در مرحله‌ی بعد، هوای مکش شده سرد می‌شود و از دریچه خروجی هوا در یونیت داخلی، به محیط تهویه شونده برمی‌گردد و ما در نهایت می‌توانیم این هوای سرد خارج شده از دستگاه را احساس کنیم.

ساختار داکت اسپلیت

همانطور که گفته شد، سیستم گرمایشی داکت اسپلیت‌های دو منظوره، با مصرف انرژی الکتریکی کار می‌کند. پیش از آنکه در مورد نحوه‌ی کارکرد سیستم گرمایشی دستگاه صحبت کنیم، باید به این نکته توجه کنیم که در حالت گرمایش، موقعیت قرارگیری کندانسور و اواپراتور در سیکل تبرید تراکمی جابجا می‌شود. یعنی، فقط نام آنها بدلیل جابجایی در فرایند جذب و دفع حرارت، تغییر می‌کند. چون، کندانسور به مبدل حرارتی گفته می‌شود که حرارت را دفع کرده و مبرد را به مایع تبدیل می‌کند. اما، اواپراتور مبدلی است که حرارت را از محیط تهویه شونده جذب کرده و مبرد با جذب حرارت به گاز تبدیل می‌شود. پس، نام کندانسور و اواپراتور باتوجه به کارکرد آن مبدل حرارتی، تعیین می‌گردد. در این مقاله، برای درک راحت‌تر کارکرد سیستم گرمایشی داکت اسپلیت‌های دو منظوره، بجای نام‌های کندانسور و اواپراتور از مبدل حرارتی یونیت داخلی و مبدل حرارتی یونیت خارجی استفاده گردیده است.

به حالت گرمایش کولرهای گازی، هیت پمپ یا پمپ حرارتی نیز می‌گویند. شکل زیر، دیاگرام یک پمپ حرارتی دستگاه کولرگازی را نمایش می‌دهد. در حالت گرمایش، جهت چرخش مبرد بواسطه‌ی شیر چهارراهه (یا شیر معکوس) برعکس می‌شود. در این حالت، نحوه کارکرد به اینصورت است که فشار و دمای مبرد در کمپرسور افزایش می‌یابد. سپس، مبرد در حالت گاز، توسط شیر چهارراهه به سمت مبدل حرارتی یونیت داخلی هدایت شده و در آنجا، حرارت خود را به محیط تهویه شونده منتقل می‌کند. در واقع، مبرد محیط را گرم کرده و با دفع حرارت به محیط، سرد می‌شود. همچنین، با دفع حرارت به محیط، از حالت گاز به مایع تبدیل می‌شود. سپس، پس از عبور مبرد از لوله مویین یا شیر انبساط، فشار مبرد کاهش می‌یابد و به سمت مبدل حرارتی یونیت خارجی حرکت می‌کند. در مبدل حرارتی یونیت خارجی، دمای مبرد با جذب حرارت محیط بیرون، افزایش یافته و مجددا از حالت مایع به گاز تبدیل می‌گردد.

سیکل گرمایشی کولر گازی

داکت اسپلیت فقط سرمایشی

نحوه کارکرد این دستگاه مشابه عملکرد سرمایشی داکت اسپلیت دو منظوره است که در قسمت قبل شرح دادیم، با این تفاوت که شیر چهارراهه در داکت اسپلیت فقط سرمایشی وجود ندارد و گرمایش سیستم کار نمی‌کند.

داکت اسپلیت سرمایشی به همراه گرمایش با کویل آب گرم

نکته‌ی قابل توجه در نوع دو منظوره‌ی آن که پیش‌تر شرح دادیم این است که ممکن است برخی اوقات در فصل زمستان که دمای هوا به کمتر از منفی ۰ درجه می‌رسد، گرمایش داکت اسپلیت به خوبی کار نکند. زیرا اختلاف دمای بین مبرد و محیط بیرون به اندازه‌ای نیست که حرارت از محیط بیرون به مبرد انتقال یابد؛ در واقع برای عملکرد گرمایشی داکت اسپلیت، یک محدودیت دمایی وجود دارد. همچنین استفاده از انرژی برق برای گرمایش محیط مخصوصا در کشور ایران، اصلا انتخاب مقرون به صرفه‌ای نیست. چون می‌توان از گاز استفاده که که هزینه آن کمتر از برق است.

در اینجا برای رفع این مشکل، دستگاه داکت اسپلیت می‌تواند گرمایش را با استفاده از کویل آب گرم تامین کند که این آب گرم مورد نیاز می‌تواند توسط پکیج‌ها یا موتورخانه‌های مرکزی که گاز شهری مصرف می‌کنند تامین شود. بنابراین، انتخاب مقرون به صرفه‌ای است. زیرا دستگاه مانند یک فن کویل ساده کار می‌کند و برق فقط برای چرخش فن یونیت داخلی مصرف می‌شود که مقدار آن حداکثر ۳ آمپر است.

نصب کویل آبگرم روی داکت اسپلیت

نحوه‌ی کارکرد گرمایش کویل آبگرم، به اینصورت است که آب گرم به داخل کویل نصب شده بر روی دستگاه هدایت شده و یونیت داخلی دستگاه در حالت کارکرد فن قرار می‌گیرد. چرخش فن دستگاه سبب عبور هوا از کویل آبگرم شده و هوای مکیده شده به یونیت داخلی گرم می‌گردد و سپس به محیط تهویه شونده منتقل می‌شود. در این حالت، دستگاه همچون یک فن کویل ساده کار می‌کند و فقط برای چرخش فن یونیت داخلی برق مصرف می‌گردد

انواع داکت اسپلیت

انواع داکت اسپلیت از نظر کارکرد کمپرسور به شرح زیر است:

داکت اسپلیت با کمپرسور دور ثابت

کمپرسور این نوع داکت اسپلیت همان‌طور که از نام آن پیداست، با دور ثابتی کار می‌کند. به این معنا که همواره برای سرمایش، به اندازه‌ی ثابتی برق مصرف می‌کند. برای مثال اگر دمای اتاق ۳۰ درجه باشد و بخواهیم آن را با داکت اسپلیت به ۲۵ درجه برسانیم، کمپرسور با مصرف میزان ثابتی انرژی برق (مثلا ۱۵ آمپر) روشن شده و پس از رساندن دمای محیط به ۲۵ درجه، خاموش می‌شود. سپس در صورت بالا رفتن دمای محیط، دوباره روشن شده و همان میزان آمپر را مصرف می‌کند.

داکت اسپلیت اینورتر (Inverter)

داکت اسپلیت اینورتر متناسب با میزان سرمایش تولیدی آن یا اختلاف دمای محیط و ترموستات روی دستگاه، برق مصرف می‌کند. برای مثال اگر بخواهیم دمای اتاق را از ۳۰ به ۲۵ درجه برسانیم، زمانی که داکت اسپلیت را روشن می‌کنیم، کمپرسور شروع به مصرف برق می‌کند (مثلا از ۳ آمپر استارت میزند تا به ۱۵ آمپر برسد) تا درجه حرارت اتاق را به دمای موردنظر ما برساند. حال هرچه به دمای مورد نظر نزدیک‌تر می‌شود، کمپرسور با دور کمتری کار کرده و در نتیجه برق کمتری مصرف می‌کند؛ مثلا زمانی که به ۲۶ درجه می‌رسد شاید ۴ آمپر برق مصرف کند. اما بر خلاف داکت اسپلیت معمولی، هیچ گاه کاملا خاموش نمی‌شود.

مزایا و معایب داکت اسپلیت

با توجه به موارد گفته شده در مورد داکت اسپلیت، مزایا و معایب داکت اسپلیت را می‌توان بصورت زیر دسته بندی کرد:

مزایای داکت اسپلیت

 • قدرت بیشتر، صرفه جویی در مصرف آب و برق، اشغال فضای کمتر و مصرف برق پایین‌تر داکت اسپلیت نسبت به کولرهای گازی معمولی
 • جدید و به روز بودن سیستم داکت اسپلیت و امکان تنظیم دمای خودکار متناسب با محیط
 • امکان تزریق هوای تازه‌ی خارج از ساختمان به محیط تهویه شونده
 • توزیع هوای گرم یا سرد بصورت متوازن به درون محیط تهویه شونده (از طریق کانال‌های انتقال هوا)
 • هزینه تعمیر و نگهداری پایین
 • امکان کنترل هزینه‌ و کاهش مصرف برق داکت اسپلیت متناسب با نیازهای ساختمان تهویه شونده
 • دارا بودن فیلتر هوا و تزریق هوای مطبوع و بدون آلودگی به محیط تهویه شونده
 • مقرون به صرفه بودن استفاده از داکت اسپلیت با کویل آب‌گرم، به دلیل تامین آب‌گرم توسط موتورخانه یا پکیج
 • قابلیت نصب یونیت خارجی با اختلاف ارتفاع ۳۰ متر نسبت به یونیت داخلی که می‌توان یونیت خارجی را در پشت بام نصب کرد تا فضای بالکن اشغال نشود
 • حذف کانال کولر آبی و افزایش فضای کاربری واحدهای مسکونی طبقات بالاتر
 • سبب صرفه جویی در مصرف آب در مقایسه با استفاده از کولرهای آبی می‌شود

معایب داکت اسپلیت

 • امکان تنظیم دستی دما برای هر یک از اتاق‌های محیط تهویه شونده وجود ندارد. زیرا داکت اسپلیت، هوای سرد یا گرم را از طریق یک کانال مشترک انتقال می‌دهد.
 • داکت اسپلیت تمام قسمت‌های محیط را تهویه می‌کند. در این صورت حتی اگر قسمتی از محیط نیاز به تهویه نداشته باشد (یعنی خالی و بدون استفاده باشد)، داکت اسپلیت هم‌چنان کار تهویه هوا را انجام می‌دهد و باعث اتلاف انرژی می‌شود.
 • داکت اسپلیت برای گردش هوای محیط تهویه شونده از فن استفاده می‌کند. از این رو در صورت وجود سکوت، صدای این فن شنیده می‌شود و ممکن است باعث ناراحتی افراد شود.

نکته: دو مشکل اول با به‌کارگیری دریچه‌های دمپردار موتوری و نصب ترموستات مجزا برای هر بخش، قابل کنترل است. همچنین مشکل آخر نیز با نصب دقیق و استاندارد دستگاه داکت اسپلیت توسط متخصصین فنی، تا حدی حل خواهد شد.

نصب داکت اسپلیت

اجرا، نصب و سرویس داکت اسپلیت چگونه است؟

نصب داکت اسپلیت باید حتما توسط متخصصین فنی انجام شود و قبل از اقدام به نصب آن هم باید زیرسازی‌های لازم آن متناسب با محیط موردنظر انجام شوند و هزینه نصب داکت اسپلیت و زیرسازی‌های لازم محاسبه شود. نکات مهم برای نصب داکت اسپلیت عبارتند از:

 • اجرای کانال تهویه عایق دار (متعلقات اجرای کانال تهویه)
 • اجرای لوله‌های مسی به همراه عایق با قطر و ضخامت مناسب برای رفت و برگشت مبرد
 • اجرای کابل کشی‌های لازم بین یونیت داخلی و خارجی و اجرای کابل قدرت دستگاه
 • اجرای لوله‌های درین برای انتقال آب چگالیده شده به خارج از محیط تهویه شونده
 • نصب شاسی روی سقف برای آویختن دستگاه به آن

به‌طورکلی داکت اسپلیت نسبت به چیلرها و سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی مرکزی که در ساختمان‌های مسکونی بزرگ، اداری و تجاری نصب می‌شوند، به تعمیر و نگهداری کمتری نیاز دارد و در نتیجه هزینه‌ی زیادی هم برای این کار نیاز ندارد. اما تنها مواردی که برای سرویس داکت اسپلیت باید رعایت شوند، شستشوی فیلتر پشت دستگاه و مبدل‌های اواپراتور و کندانسور آن هم هر چند سال یک بار است.

هنگام خرید داکت اسپلیت باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

از جمله مواردی که هنگام خرید دستگاه داکت اسپلیت باید به آنها توجه کنیم عبارتند از:

۱-ظرفیت دستگاه

منظور از ظرفیت، میزان سرمایش یا گرمایشی است که دستگاه می‌تواند تولید کند که این ظرفیت بر اساس واحد تن یا Btu/hr اندازه گیری می‌شود. ظرفیت دستگاه را باید متناسب متراژ محیط تهویه شونده انتخاب کنیم. مثلا برای یک محیط ۱۰۰ متری نیاز به خرید دستگاه داکت اسپلیت با ظرفیت ۳۰۰۰۰ خواهیم داشت. در مقاله “محاسبه ظرفیت داکت اسپلیت” در رابطه با نحوه صحیح و دقیق محاسبه ظرفیت دستگاه داکت اسپلیت توضیح داده شده است.

۲-میزان برق مصرفی دستگاه

باید توجه داشته باشید که میزان آمپر برق مصرفی دستگاه انتخابی شما متناسب با کنتور برق ساختمان‌تان باشد. مثلا اگر کنتور برق شما ۱۵ آمپری باشد نمی‌توانید از دستگاهی استفاده کنید که ۱۸ آمپر برق مصرف می‌کند.

۳-راندمان دستگاه

هرچه راندمان دستگاه بالاتر باشد، دستگاه انرژی کمتری برای تهویه هوا استفاده می‌کند.

۴-ابعاد دستگاه

ابعاد دستگاه باید متناسب با محیطی باشد که دستگاه در آنجا نصب می‌گردد که این مورد باید با مراجعه‌ی متخصصین به محل نصب، قبل از خرید دستگاه بررسی شود.

۵-نوع عملکرد دستگاه

نوع عملکرد آن از جمله سرمایشی و گرمایشی دو منظوره، فقط سرمایشی و سرمایشی با کویل آب‌گرم باید با توجه به نیاز شما انتخاب شود.

از جمله نکات مورد توجه دیگر هم می‌توان به نوع گاز مصرفی دستگاه و CFM یا حجم هوایی که دستگاه می‌تواند تولید کند، اشاره کرد.

انواع داکت اسپلیت

مصرف برق داکت اسپلیت چقدر است؟ آیا صرفه اقتصادی دارد؟

مصرف برق داکت اسپلیت در حالت سرمایشی تقریبا با کولر گازی معمولی یکسان است. همچنین از نظر اقتصادی هم خرید داکت اسپلیت نسبت به اسپلیت معمولی به صرفه‌تر است. زیرا همان‌طور که قبلا به آن اشاره شد، برای تهویه هوای محیط‌های بزرگ ممکن است به چندین اسپلیت معمولی نیاز باشد اما وجود تنها یک داکت اسپلیت برای تهویه‌ی تمام محیط کافی است. بنابراین مصرف برق کمتر شده که نتیجه آن کاهش هزینه‌های انرژی می‌باشد.

این به صرفه بودن، هم در فصل تابستان به دلیل عدم مصرف آب توسط کولر آبی و هم در زمستان به دلیل عدم نیاز به شوفاژ و هیتر برقی در مورد داکت اسپلیت مشهود است.

قیمت داکت اسپلیت چقدر است؟

قیمت داکت اسپلیت با توجه به انواع مختلف آن و برندهای موجود در بازار متغیر است. همچنین این قیمت‌ها به دلیل نوسانات دلار و سایر عوامل اقتصادی و سیاسی هم معمولا ثابت نیست. اما می‌توان گفت که قیمت داکت اسپلیت از اسپلیت معمولی دیواری گران‌تر و از مینی چیلر و سیستم VRF ارزان‌تر است.

چطور بهترین داکت اسپلیت را خریداری کنیم و از کجا مشاوره بگیریم؟

برای تهیه‌ی بهترین داکت اسپلیت مناسب می‌توانید با متخصصان داکتینو تماس بگیرید و توضیحات اولیه‌ی لازم را دریافت نمایید. در مرحله‌ی بعد یک کارشناس فنی به محل پروژه اعزام می‌شود و به بررسی تمام شرایط و زیرساخت‌ها و امکان سنجی‌های لازم می‌پردازد. در نهایت پس از عقد قرارداد، دستگاه طی چند روز کاری همراه با گارانتی آماده تحویل و نصب خواهد شد. برای ارتباط با کارشناسان داکتینو می‌توانید با شماره‌های ۱۵۳۰ ۶۵۳۶ ۰۲۱ یا ۱۹۲۰ ۹۵۱ ۰۹۱۲  تماس بگیرید.

سوالات متداول

برای خرید و نصب دستگاه از کجا شروع کنم؟

برای خرید دستگاه داکت اسپلیت با بخش فروش داکتینو تماس بگیرید. پس از انجام بازدید اولیه توسط کارشناسان، ظرفیت و تعداد دستگاه‌ها تعیین و برای ادامه کار به دپارتمان فنی و مهندسی ارجاع داده می‌شوید تا اقدامات لازم جهت نصب دستگاه انجام شود.

تفاوت داکت اسپلیت با اسپلیت دیواری چیست؟

نحوه‌ی کارکرد هر دو دستگاه یکسان می‌باشد اما کارایی یونیت‌های داخلی دستگاه‌ها با هم فرق دارد. یونیت‌های داخلی داکت اسپلیت زیر سقف کاذب نصب می‌شوند و هوای مطبوع از طریق کانال‌های تهویه به فضای تهویه شونده انتقال می‌یابد اما اسپلیت دیواری به دیوار وصل می‌شود و فقط محیطی که دستگاه در آن نصب شده است را خنک می‌کند.

برق ورودی دستگاه داکت اسپلیت چند فاز است؟

تک فاز یا سه فاز بودن دستگاه‌ها با توجه به ظرفیت آنها تعیین می‌گردد. مثلا برق ورودی دستگاه‌های ۴۲۰۰۰ به بالا سه فاز است و دستگاه ۳۶۰۰۰ و کمتر از آن بصورت تک فاز تامین می‌شود اما بصورت سفارشی می‌توان سه فاز آنها را نیز تولید کرد.

چه ظرفیتی از دستگاه برای یک واحد مسکونی مناسب است؟

ظرفیت دستگاه با توجه به پارامترهای مختلفی تعیین می‌شود که از مهم‌ترین آنها متراژ کل محیط مسکونی است. مثلا برای یک واحد مسکونی ۱۲۰ متری،  یک دستگاه ۳۶۰۰۰ مناسب است. جهت مشاوره درباره ظرفیت مناسب برای واحد مسکونی خود یا کسب اطلاعات بیشتر با دپارتمان فنی و مهندسی داکتینو تماس بگیرید.

کدام برند برای خرید دستگاه داکت اسپلیت بهتر است؟

معمولا میزان برتری دستگاه‌های داکت اسپلیت ارتباط زیادی با برند آنها ندارد؛ تفاوت عمده‌ی آنها در ابعاد، میزان صدا و نوع کویل دستگاه می‌باشد. بنابراین تمام برندهای خارجی و ایرانی، بسته به نوع مصرف و نیاز شما و سایر عوامل ذکر شده در قسمت‌های قبل می‌توانند برای شما مناسب باشند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *