داکت اسپلیت اینورتر

فهرست مطالب این مقاله نمایش

داکت اسپلیت اینورتر چیست و چه تفاوتی با داکت اسپلیت معمولی دارد؟

یکی از عوامل تاثیرگذار در کیفیت زندگی ما دما است! دمای هوای محیط اطراف ما، خلقیات، بازدهی و سطح انرژی ما را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. از طرفی خانه و محل کار مکان‌هایی هستند که ما بیش از ۸۰% روز را در آن‌ها سپری می‌کنیم. برای تنظیم دمای چنین محیط‌هایی راه‌های مختلفی وجود دارد. مثلا می‌توان از کولر و شوفاژ یا اسپلیت استفاده کرد. در این میان یکی از راه‌هایی که در سال‌های اخیر به دلایل مختلفی از جمله راحتی استفاده و مقرون به صرفه بودن مورد استقبال قرار گرفته، استفاده از داکت اسپلیت است.

داکت اسپلیت‌ها انواع مختلفی دارند. اگر قصد خرید داکت اسپلیت را داشته باشید، شناخت انواع مختلف آن‌ها به شما کمک می‌کند تا در نهایت تصمیم‌گیریتان راحت‌تر شود. یکی از انواع داکت اسپلیت، داکت اسپلیت اینورتر است. اما داکت اسپلیت اینورتر چیست؟ چه مزایا و معایبی دارد؟ داکت اسپلیت اینورتر چه تفاوتی با بقیه انواع این سیستم‌ها دارد؟

در این مقاله قصد داریم تا به صورت کامل به سوالات بالا پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

داکت اسپلیت اینورتر چیست؟

داکت اسپلیت اینورتر نوعی کولر گازی است که مثل داکت اسپلیت‌های دیگر از اعضای مختلفی مثل کمپرسور، لوله مویی، کندانسور و اواپراتور تشکیل می‌شود. تفاوت این نوع داکت اسپلیت این است که در آن از کمپرسور متفاوتی استفاده می‌شود. در داکت اسپلیت اینورتر از کمپرسور دور متغیر (اینورتر) استفاده می‌شود.

ساختار داکت اسپلیت اینورتر چگونه است؟

به طور کلی داکت اسپلیت از دو یونیت داخلی و خارجی تشکیل شده که همانطور که گفته شد مهم‌ترین اجزای آن کمپرسور، لوله مویی، کندانسور و اواپراتور است. داکت اسپلیت اینورتر به جز نوع کمپرسور استفاده شده در آن، تفاوت دیگری با بقیه سیستم‌های داکت اسپلیت در ساختار ندارد. در داکت اسپلیت اینورتر، به دلیل تفاوت در نوع کمپرسور، از گازی استفاده می‌شود که با محیط زیست سازگاری بیشتری دارد و در واقع این نوع دستگاه‌ها، به اصطلاح دوستدار محیط زیست هستند.

نحوه عملکرد داکت اسپلیت اینورتر چگونه است؟

در داکت اسپلیت‌های معمولی از کمپرسورهایی استفاده می‌شود که به اصطلاح زیر بار قرار می‌گیرند و در واقع برق نسبتا زیادی مصرف می‌کنند. در این نوع سیستم‌ها با روشن شدن کمپرسور، جریانی در حدود ۱۶ آمپر (مثلا برای یک دستگاه ۳۶۰۰۰) از برق ساختمان توسط کمپرسور مصرف می‌شود.

حالا فرض کنید که شما دمای اتاق را روی ۲۵ درجه تنظیم کرده باشید. دستگاه بعد از مدتی فعالیت و تبادل دما در اتاق، وقتی دمای تنظیم شده اتاق را تامین می‌کند، به یکباره کمپرسور را خاموش می‌کند. حالا اگر به هر دلیلی دوباره دمای اتاق گرم‌تر یا سردتر شود، کمپرسور مجددا فعال شده و با همان برق مصرفی ۱۶ آمپر به کار خود ادامه می‌دهد.

اما در کمپرسور اینورتر، دور چرخش موتور متغیر است. در این نوع سیستم‌ها، وقتی دستگاه روشن می‌شود، کمپرسور ناگهان به برق ۱۶ آمپر نیاز پیدا نمی‌کند و به تدریج از جریان کمتر (مثلا ۹ آمپر) شروع به فعالیت کرده و در صورت لزوم برق بیشتری برای تامین دما مصرف خواهد کرد. در نتیجه، این نوع سیستم‌ها با نصف برق مصرفی کمپرسورهای معمولی کار خود را انجام خواهد داد و برخلاف کمپرسورهای معمولی بعد از تامین دمای مطلوب به طور کلی خاموش نمی‌شود. بلکه به صورت هوشمند و با برق مصرفی کمتری مثل ۴ آمپر به کار خود ادامه می‌دهد تا دمای اتاق تغییر محسوسی نداشته باشد.

 

مزایای داکت اسپلیت اینورتر چیست؟

مهم‌ترین مزیت این نوع دستگاه‌ها این است که به دلیل استفاده از کمپرسور اینورتر در آن‌ها، جریان زیاد برق ناگهانی به دستگاه وارد نشده (افت فشار الکتریکی در جریان برق ساختمان وجود نخواهد داشت) و در نتیجه طول عمر و عملکرد آن‌ها بهتر خواهد بود. علاوه بر آن همانطور که اشاره شد، این نوع دستگاه‌ها مصرف برق بسیار کمتری دارند.

معایب داکت اسپلیت اینورتر چیست؟

این نوع داکت اسپلیت، هزینه اولیه بیشتری نسبت به داکت اسپلیت‌های معمولی دارد. یکی از دلایل این اتفاق، استفاده از کمپرسور اینورتر با گاز R410 در این نوع دستگاه‌ها است که به دلیل ساختار خاص آن و متناسب بودنش با شرایط محیط زیست، هزینه بیشتری دارد. اما در بلند مدت، با توجه به اینکه برق مصرفی ساختمان شما کمتر شده و در نتیجه هزینه برق کمتری پرداخت خواهید کرد، این نوع دستگاه‌ها صرفه اقتصادی خواهند داشت.

داکت اسپلیت معمولی و اینورتر چه تفاوتی دارند؟

تا اینجا با کلیت تفاوت‌های ساختاری و عملکردی این نوع داکت اسپلیت آشنا شدیم. اما در ادامه کمی دقیق‌تر تمام ابعاد این نوع سیستم را با یکدیگر مقایسه می‌کنیم:

انرژی مصرفی در زمان روشن شدن

با توجه به آنکه داکت اسپلیت دور متغیر یا همان اینورتر با جریان برق بسیار کمتری (مثلا ۹ آمپر) کار می‌کند و جریان برق مصرفی را به صورت هوشمندانه‌تری مدیریت می‌کند، این نوع دستگاه‌ها انرژی مصرفی کمتری در زمان روشن شدن خواهند داشت و با کاهش مصرف برق داکت اسپلیت می‌توان هزینه‌ها را کاهش داد.

طول عمر

طول عمر سیستم‌های اینورتر بیشتر است. چرا که این نوع دستگاه‌ها کمتر داغ می‌کنند، کمتر روشن و خاموش می‌شود و کمتر زیر بار فشار الکتریکی قرار می‌گیرد.

میزان صدا

به طور کلی از نظر میزان صدا، داکت اسپلیت‌های اینورتر و معمولی تفاوت چندانی ندارند.

میزان سرمایش و گرمایش

میزان سرمایش و گرمایش هم در این نوع داکت اسپلیت‌ها در مقایسه با انواع معمولی یکسان است. فقط ضریب عملکرد دستگاه‌های اینورتر بیشتر از دستگاه‌های معمولی است.

قیمت

در کوتاه مدت، قیمت خرید و هزینه نصب دستگاه داکت اسپلیت اینورتر بیشتر است. اما در بلند مدت با توجه به آنکه برق مصرفی این دستگاه‌ها تقریبا نصف داکت اسپلیت‌های معمولی است، خرید این نوع داکت اسپلیت‌ها به صرفه‌تر است.

آیا داکت اسپلیت اینورتر نسبت به نوع معمولی برتری دارد؟

بله. همانطور که در طول مقاله بررسی کردیم، راندمان داکت اسپلیت‌های اینورتر بیشتر است. علاوه بر آن مصرف برق این دستگاه‌ها کمتر خواهد بود. همچنین با استفاده از گاز R410، این دستگاه‌ها محافظ محیط زیست هستند.

چرا داکت اسپلیت معمولی نسبت به نوع اینورتر برق بیشتری مصرف می‌کند؟

این اختلاف برق مصرفی، به دلیل تفاوت در نوع کمپرسور است. کمپرسورهای معمولی با جریان آمپر ثابت مثلا ۱۶ آمپر کار می‌کنند و بعد از تنظیم دمای اتاق به صورت کامل خاموش می‌شوند. اما در کمپرسور اینورتر جریان آمپر ثابت نیست و معمولا کمتر از ۱۰ آمپر است.

چطور و از کجا مشاوره بگیریم و بهترین داکت اسپلیت را انتخاب کنیم؟

برای انتخاب سیستم متناسب با محیط موردنظرتان و اطلاع از هزینه نصب داکت اسپلیت یا سایر سیستم‌های تهویه در نهایت لازم است که با یک مشاور متخصص این امر مشورت کنید تا با هزینه‌ای معقول، نتیجه مناسبی داشته باشید. برای انجام این کار می‌توانید با کارشناسان متخصص داکتینو تماس بگیرید. پس از تماس شما با داکتینو، کارشناسان فنی با بررسی شرایط محیط شما، بهترین سیستم را متناسب با نیاز محیط پیشنهاد خواهند کرد. علاوه بر آن برآوردی از تمام هزینه‌ها نیز توسط کارشناسان مجموعه انجام خواهد شد. همچنین، مناسب‌ترین مدل دستگاه را متناسب با محل نصب آن به شما پیشنهاد می‌کنند.

 

سوالات متداول


میزان خراب شدن اینورتر در مقایسه با داکت اسپلیت‌های معمولی چقدر متفاوت است؟

داکت اسپلیت‌های اینورتر در مقایسه با نوع معمولی کمتر خراب می‌شوند. چرا که در این نوع دستگاه‌ها اصطکاک و دور موتور کمتر است و به طور کلی فشار کمتری به موتور دستگاه وارد می‌شود.

آیا امکان استفاده از گاز R22 در داکت اسپلیت‌های اینورتر وجود دارد؟

خیر. هر دستگاهی با توجه به ساز و کار و طراحی خود، از نوع خاصی گاز استفاده می‌کند. در نتیجه، در این نوع سیستم‌ها تنها از گاز R410 استفاده می‌شود.

آیا کمپرسور اینورتر هم داغ می‌کند؟

بله. در این نوع کمپرسورها هم ممکن است افزایش دما اتفاق بیوفتد. اگر نشتی در سیستم اتفاق افتاده باشد، به مرور گاز دستگاه کم می‌شود و در نتیجه اور لود (Overload) در سیستم اتفاق می‌افتد. اما برندهای معتبر در دستگاه‌های خود از سنسوری استفاده می‌کنند که قابلیت تشخیص چنین مشکلی را دارند.

آیا داکت اسپلیت اینورتر تفاوتی دیگر به جز نوع کمپرسور با دیگر سیستم‌ها دارد؟

بله. از آنجایی که قیمت این نوع سیستم‌ها بیشتر است، برندهای مختلف در سیستم‌های اینورتر آپشن‌های بیشتری هم قرار می‌دهند. از جمله این آپشن‌ها می‌توان به فیلترهای تصفیه هوا، یونیزه کردن هوا و یا کنترل از طریق وای فای اشاره کرد.

مهم‌ترین تفاوت داکت اسپلیت اینورتر و داکت اسپلیت معمولی چیست؟

مهم‌ترین تفاوت این دو نوع سیستم، تفاوت در نوع کمپرسور آن‌ها است. در داکت اسپلیت اینورتر از کمپرسور اینورتر (دور متغیر) استفاده می‌شود. همانطور که از نام این نوع کمپرسور پیدا است، دور موتور به صورت هوشمند و متناسب با شرایط محیط در این سیستم‌ها تغییر می‌کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *